Klassik avtomobillərin yürüşü və sərgisi keçirilib
Avqustun 25-də Azərbaycan Avtomobil Federasiyası (AAF), Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkəti və “Dreamland Golf Club”un təşkilatçılığı, “Nazar Holding”in baş sponsorluğu ilə paytaxtda klassik avtomobillərin yürüşü və sərgisi keçirilib.
Artıq ənənə halını alan yürüş qeydiyyatdan keçən klassik avtomobillərin, həmçinin Heydər Əliyev Mərkəzindəki daimi sərginin bəzi eksponatlarından ibarət nəqliyyat vasitələrinin Dənizkənarı Milli Parkda nümayişi ilə başlayıb.
Tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının prezidenti Anar Ələkbərov, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov, digər tanınmış şəxslər, səhər sakinləri iştirak edib.
Yürüşə 1984-cü ilədək istehsal olunan avtomobillər qatılıb. Onların arasındakı ən qədim nəqliyyat vasitəsi 1929-cu ildə istehsal edilən “Mercedes Benz Gazelle” da olub. Bununla yanaşı, yürüşdə müxtəlif illərin bir-birindən unikal retro maşınları tamaşaçılarda nostalji hisslər yaradıb.
Dənizkənarı Milli Parkdan start götürən klassik avtomobillər şəhərin mərkəzi küçələri ilə yürüş ediblər.
Paytaxt küçələrini müxtəlif illərdə və ölkələrdə istehsal olunan klassik avtomobil karvanı bəzəyib. Bu avtomobillərin hər biri nəinki müasir nəqliyyat vasitələrindən fərqlənən və nostalji hisslər yaradan görünüşü, həm də maraqlı tarixi ilə diqqəti cəlb edib. Bakının küçələrini bəzəyən retro nəqliyyat vasitələri şəhər sakinləri, paytaxtımızın qonaqları və klassik avtomobil həvəskarlarının adətən köhnə kinolentlərdə gördüyü kadrları real həyatda canlandırıb.
Klassik nəqliyyat vasitələri Dənizkənarı Bulvar - Neftçilər Prospekti -Ağ Şəhər-Heydər Əliyev Mərkəzi - Heydər Əliyev Prospekti - Hava limanı yolu- Zığ şossesindən keçməklə “Dreamland Golf Club”da finiş nöqtəsinə çatıblar.
Marşrutun sonunda “Dreamland Golf Club”da klassik avtomobillərin sərgisi keçirilib. Hər kəs həmin avtomobillərin qarşısında gözəl foto çəkdirib, retro nəqliyyat vasitələrinin tarixi, özəllikləri ilə daha yaxından tanış olmaq imkanı qazanıb.
“Ən qədim avtomobil”, “Ən unikal avtomobil” və “Ən rəngarəng geyim” nominasiyalarında qaliblər seçilərək mükafatlandırılıb.
Nominasiyalarla yanaşı qonaqlara tanınmış ifaçıların iştirakı ilə konsert və əyləncə proqramı da təqdim edilib.
Konsertdə sevilən müğənnilər Aisel, Dilarə Kazımova, Xəyyam Nisanov, Elnur və Nigar, Murad Arif, Nura Suri, Rilaya Hüseynzadə, Zamiq Hüseynov çıxış ediblər.
Ölkəmizdə avtomobil həvəskarlarının marağına səbəb olan, o cümlədən avtomobil idmanı sahəsinin inkişafına yönələn müxtəlif tədbirlər keçirilir. Bu istiqamətdə Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının  fəaliyyəti xüsusi qeyd edilə bilər.

Classic Cars Parade and Exhibition
On 25 August, a classic car parade and exhibition took place in Baku, organized by Azerbaijan Automobile Federation (AAF), Baku City Circuit Operation Company, Dreamland Golf Club and sponsored by Nazar Holding.
The parade, which has become a tradition in the city of Baku, began with the display of registered classic cars, as well as some of the vehicles from the permanent exhibition at the Heydar Aliyev Center, on Baku Boulevard.
Leyla Aliyeva – the Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, Anar Alakbarov – the President of the Azerbaijan Automobile Federation, Eldar Azizov – the Head of the Baku City Executive Authority, other well-known people, and city residents attended the event.
Cars manufactured before 1984 participated in the parade. The oldest vehicle among them was the Mercedes-Benz Gazelle produced in 1929. In addition, unique retro cars from different years in the parade created nostalgic feelings among the audience. Starting from the Baku Boulevard, classic cars marched through the central streets of the city.
The streets of Baku were decorated with a caravan of classic cars manufactured in different years and in various countries. Each of these cars has attracted attention not only for its appearance, which differs from modern vehicles and creates nostalgic feelings, but also for its interesting history. Retro vehicles adorning the streets of Baku have revived in real life the scenes that city residents, guests of the capital city and classic car enthusiasts usually see in old movies.
Classic vehicles passed through Baku Boulevard - Neftchilar Avenue - White City - Heydar Aliyev Center - Heydar Aliyev Avenue - Airport Road - Zigh Highway and reached the last point at Dreamland Golf Club.
At the end of the route, an exhibition of classic cars was held at Dreamland Golf Club. Everyone took a nice photo in front of those cars and had the opportunity to get to know the history and features of retro vehicles more closely.
Winners in the categories "The Oldest Car", "The Most Unique Car" and "The Most Colorful Dress" were chosen and awarded.
Along with the nominations, the guests were presented with a concert and entertainment program with the participation of well-known performers.
Popular singers Aysel, Dilara Kazimova, Khayyam Nisanov, Elnur and Nigar, Murad Arif, Nura Suri, Rilaya Huseynzade, Zamiq Huseynov performed at the concert.
Such events are aimed at the development of the field of motor sports among the population. In this direction, the efforts made by the Azerbaijan Automobile Federation should be noted.