FIA-nın tədbirləri çərçivəsində Bakıda idman avtomobillərinin sərgisi olub
Bakıda keçirilən Beynəlxalq Avtomobil Federasiyası (FIA) Baş Assambleyalarının iclası və FIA Prize-Giving Ceremony-Mükafatlandırma mərasimi günlərində paytaxt sakinləri və qonaqların diqqətini cəlb edən tədbirlərdən biri də FIA-nın yarışlarında qalib gələn avtomobillərin sərgisi oldu.
Sərgi FIA-nın tədbirlərinin keçirildiyi məkanlardan biri - Heydər Əliyev Mərkəzinin qarşısında baş tutdu.
Burada 2023-cü ildə Formula 1, Dünya Ralli Çempionatı (World Rally Championship), Dünya Ralli-Raid Çempionatı (World Rally-Raid Championship (W2RC), FIA Dünya Dözümlülük Çempionatı (FIA World Endurance Championship), Dünya Rallikross Çempionatı (World Rallycross Championship) qalib pilotların idarə etdiyi avtomobillər nümayiş etdirildi.
Avtomobil idmanı həvəskarları sərgidə bir daha həmin yarış həyəcanını yaşamaq imkanı qazanmış oldu.
Qeyd edək ki, FIA həftəsi çərçivəsində məşhur pilotlar da FIA Prize-Giving Ceremony-Mükafatlandırma mərasimində iştirak etmək üçün Bakıya gələcək.
Xatırladaq ki, dekabrın 5-dən 8-nədək Bakı ilk dəfə olaraq Beynəlxalq Avtomobil Federasiyası (FIA) Baş Assambleyalarının iclası və avtomobil idmanı sahəsində ən gözlənilən tədbirlərdən biri olan FIA Prize-Giving Ceremony-yə ev sahibliyi edir.
Tədbirdə iştirak etmək üçün dünyanın müxtəlif ölkələrindən avtomobil təşkilatları, avtomobil idmanının görkəmli simaları Azərbaycanda bir araya gəliblər.
Qonaqlar FIA həftəsi çərçivəsində avtomobil idmanı və sənayesi sahəsində müxtəlif mövzuları müzakirə edirlər. Ümumilikdə, Federasiyanın Bakı tədbirlərində 128 ölkədən gələn nümayəndə, klub təmsilçiləri, həmçinin onlayn şəkildə tədbirə qoşulan nümayəndələr iştirak edir.
Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının tərəfdaşlığı ilə keçirilən FIA həftəsi bu günlərdə bütün avtomobil həvəskarlarını, o cümlədən könüllüləri öz ətrafında birləşdirib.
Qeyd edək ki, son illər Azərbaycanda avtomobil idmanının inkişafı üzrə bir sıra layihələr keçirilir. Bakı dünyanın ən nüfuzlu idman yarışlarından biri – Formula 1 Azərbaycan Qran-Prisinə uğurla ev sahibliyi edir və bu idman həvəskarlarını paytaxtımızda toplayır.
Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının təşkilatçılığı və təşəbbüsü ilə son illər avtomobil idmanının inkişafı, avtomobil idmanının gənclər arasında təbliği baxımından da bir sıra layihələr həyata keçirilir, müxtəlif avtomobil idmanı yarışları təşkil olunur, avtomobil tarixinin öyrənilməsi məqsədilə avtomobil sərgiləri keçirilir, yol hərəkəti təhlükəsizliyi ilə bağlı bir sıra tədbirlər görülür, təlimlər keçirilir, bununla bağlı maarifləndirici nəşrlər hazırlanaraq yayımlanır. Azərbaycanda pilotların hazırlanması, azərbaycanlı təmsilçilərin digər ölkələrdəki yarışlarda iştirakı da avtomobil idmanının inkişafının təsdiqidir.

An exhibition of sports cars was held in Baku within the framework of the FIA events
During the International Automobile Federation (FIA) Annual General Assemblies meeting and the FIA ​​Prize Giving Ceremony days in Baku, one of the events that caught the attention of the capital's residents and guests was the exhibition of the FIA champions' cars.
The exhibition took place in front of the Heydar Aliyev Center, one of the venues of the FIA events.
The exhibition included champion pilots' cars of the 2023 Formula 1, World Rally Championship, World Rally-Raid Championship (W2RC), FIA World Endurance Championship, and World Rallycross Championship.
Motorsports fans had the opportunity to experience the thrill of the race once again at the exhibition.
It should be noted that famous pilots will also come to Baku to participate in the FIA ​​Prize Giving Ceremony within the framework of the FIA ​​week.
A reminder that from December 5 to 8, for the first time, Baku is hosting the FIA ​​Prize Giving Ceremony, one of the most anticipated events in motorsports fields.
Automobile organizations from different countries and prominent figures in automobile sports gathered in Azerbaijan to participate in the event.
Guests discuss various topics in motorsports and the motor industry within the framework of the FIA week. In total, representatives from 128 countries, club representatives, as well as online representatives participate in the Baku events of the Federation.
The FIA ​​week held in partnership with the Azerbaijan Automobile Federation has united all car enthusiasts, including volunteers on these days.
It is worth mentioning that several projects on the development of motorsports have been held in Azerbaijan in recent years. Baku successfully hosts one of the most prestigious sports competitions in the world - the Formula 1 Azerbaijan Grand Prix and gathers sports fans in our capital.
With the organization and initiative of the Azerbaijan Automobile Federation, many projects have been implemented in recent years for the development of motorsports and the promotion of motorsports among young people. Various motorsports competitions are organized, and car exhibitions are held to study the history of automobiles and the motor industry. Furthermore, several measures are taken to encourage the application of road safety regulations, including training sessions and educational publications. The pilot training sessions in Azerbaijan and the participation of Azerbaijani representatives in worldwide competitions are further examples of the development of motorsports.